Faliszekrény – Egyszerű tárolóbútorok készítése
Faliszekrényt legegyszerűbben olyan farostlemezből készíthet, amely fehér műanyag lappal, vagy valódi furnérlemezzel van borítva. A műanyag borítást nem kell kezelni, a furnérlemezt viszont szigetelni vagy lakkozni kell. A farostlemez vásárlásakor vegyen színben hozzáillő, vasalóval felilleszthető burkolólemezt is, ami a vágott éleket majd eltakarja.
A szekrény szélessége lehetőleg egyezzék meg a szabvány bútorlemez-szélességgel, így ugyanis az ajtó mérete szabás-vágás nélkül is éppen megfelelő lesz – bár a hosszából vágni kell majd.
Tervezze úgy a szekrényt, hogy a lehető legtöbb vágott éle eleve takarva legyen. Az ábrán látható szekrénynek csak a két oldallap tetejére kell szegélypántot illesztenie. A munkához használjon finoman fogazott kézifű-részt, és ügyeljen rá, hogy pontos derékszögeket vágjon, hiszen minden illesztés szem előtt lesz.
- Ábránkon az oldallapok szabják meg a szekrény magasságát. A tető- és fenéklapot azonban, a két oldallap vastagságát leszámítva, kisebbre kell szabni, mint a szekrény tervezett szélességei; a polcok pedig még ennél is 3 mm-rel rövidebbek legyenek, hogy könnyen beilleszthesse őket.
- A leszabott lemezek összeerősítésének több módja lehetséges. Legegyszerűbb a műanyag illeszték pár, amelyet különleges csavarral húzathat össze. Ez a megoldás különösen akkor előnyös, ha szétszedhető bútort akar készíteni.
Az összeállítás másik módja, amikor tipliket és PVA-ragasztót együttesen alkalmaz. A tipli erős, és a műanyag illesztőkkel ellentétben nem akadályozza a sarkok kihasználását. Facsap helyett műanyag falitiplit, illetőleg speciális nejlon rostlap-összeerősítő szerkezetet is használhat. Ezekbe a lemezekbe facsavart kell becsavarozni, a facsavar ugyanis önmagában nem állna meg a farostlemezben.
- A csavarfejek elfedésére különleges műanyag dugókat árulnak.
- Ugyancsak műanyagból készült polctartó csapokat is lehet kapni: ezeket a szekrényoldalba fúrt rövid lyukakba kell illeszteni. Fúrjon függőlegesen több ilyen lyukat, hogy a polcokat szükség szerinti magasságba állíthassa. Magukat a polcokat nem kell rögzíteni: egyszerűen felfekszenek a támasztócsapokon.
Hátlapra nem feltétlenül van szükség, ha a szekrényt falra akasztja. Ha mégis kell a hátlap, azt vékony, réteges hátlemezből vagy pozdorjából készítse. Kisfejű szeggel és ragasztással rögzítse a szekrény hátához.
- Az ajtó illesztésének legegyszerűbb, s alkalmasint legtakarékosabb módja, ha az ajtó a szekrény teljes felületét elfedi. Zongorasarok pántok, zsanér, csuklópánt felhasználásával szerelheti fel a legegyszerűbben. Használhat különleges, hajlított, állítható csuklópántokat is, amelyek egyáltalán nem látszanak, amikor az ajtó csukva van.
- Az ajtóra mágneszárat vagy rugalmas kis műanyag kallantyút szereljen fel. Díszes fogantyú vagy kiugró fémszegély felszerelésével megkönnyítheti a szekrényajtó nyitását.
- Falhoz erősítéskor a szekrény oldallapjainak hátsó élére csavarozzon jó erősen tükörtartó fémlemezt, s az egészet tiplizett csavarral erősen rögzítse a falhoz.