Díszvakolatok – Repedések és lyukak kijavítása
A díszvakolat cement és homok vagy cement, mész és homok keverékéből készül, és a felületére gyakran vonalakat húznak, hogy így kövekből rakott fal látszatát keltsék. Ha a külső falakat jól kivitelezett díszvakolattal borítják, az évekig stabil védelmet nyújt a falaknak, viszont a repedéseket és lyukakat az észlelés után azonnal ki kell javítani.
Hajszálrepedések
- Ezek gyakran előfordulnak, de nem jelentenek komoly gondot. Fesse át a falat olyan kültéri falfestékkel, amely homokot, nejlonrostokat vagy szilikagélt is tartalmaz, ezek az anyagok ugyanis eltömítik a vékony repedéseket.

Mélyebb repedések
- A meglazult és morzsolódó részeket szedje ki, majd lehetőleg tágítsa ki a rést, mivel így a javítóanyag jobban megtapad. A repedés belsejét kenje le hígítatlan PVA-ragasztóval, mivel az jobb kötést biztosít, majd töltse ki a rést viszonylag kemény és száraz habarccsal. A habarcsot nyomkodja be jó alaposan egy vakolókanál hegyével, majd simítsa le.
Makacs repedések
- Ha egy repedés a gondos javítás ellenére is kiújul, azt valószínűleg az épület kismértékű mozgása vagy süllyedése okozza. Szerezzen egy kisebb üveglapot, és ragassza a repedésre epoxigyanta alapú ragasztóval. Ha az üveg az elkövetkező néhány hónap során eltörik, kérjen szaktanácsot egy építésztől vagy statikustól.
Penész
- A penész általában ijesztőbbnek látszik, mint amilyen valójában, ugyanis elszínezi a vakolatot. Kezelje az érintett felületet gombaölő szerrel; várjon, amíg a penész megbámul vagy megfeketedik, majd egyszerűen söpörje le egy erősebb seprűvel. A söprés idejére vegyen fel védőszemüveget és porvédő maszkot. Ha át szeretné festeni a falat, a festés előtt vigyen fel rá stabilizáló oldatot, amely az építőanyag-kereskedésekben kapható.
Hólyagosodé és leváló vakolat
- Ha a díszvakolat foltokban válik le a falról, gyengéden ütögesse körbe az adott területet, és ahol kongó hangot ad, vésse le. A téglák közeiből keskeny hidegvágóval vagy vésővel kaparja ki a vakolatmaradványokat, seperje ki belőle a port, majd a javítandó felületeket ecsetelje be PVA-ragasztóval.
- A habarcsot 1 rész portlandcement, 1 rész mész és 6 rész homok elegyéből készítse el. Kevés vizet adjon hozzá, hogy ne legyen túl híg, ne folyjon meg a falon.
- Tegyen egy kis habarcsot a simítódeszkára, tartsa a deszkát a fal közelébe, majd egy fém vakolókanál élével lazán csapja a habarcsot a falra és nyomja oda. Ezután fogjon egy deszkát, tegye az élét a folt aljára, és jobbra-balra mozgatva, a habarcsot elsimítva távolítsa el vele a habarcsfelesleget.
- Hagyja száradni a habarcsot egy órán át, majd nedvesítse meg tiszta vízzel. Simítsa át acél vakolókanállal, és ha szükséges, karcolja bele a kövek közti réseket utánzó vonalakat.
- Ha a vakolatnak 1,5 cm-nél vastagabbnak kell lennie, akkor két réteg habarcsot vigyen fel. Az első réteg felületébe húzzon mély barázdákat, hogy a második réteg jól megtapadhasson, de annak felvitele előtt várjon legalább 24 órát. A második réteget a fent leírt módszerrel vigye fel a falra.
- Ha az egész vakolat rossz állapotban van, verje le egészen a tégláig, és vakolja be újra a falat. Ha ebben nincs gyakorlata, akkor legjobb, ha vakolatszóró készüléket használ. Ez az eszköz finom mintázattal szórja fel a falra a puha habarcsot. A vakolatszóró építőgép-kölcsönzőkben bérelhető, ahol a szükséges habarcs összetételéről is felvilágosítást adni