Hőszigetelés – Tartsa a hideget kint, a meleget bent
A hatékony hőszigetelés, különösen ha megfelelő légszigeteléssel párosul, akár felére is csökkentheti a fűtési költségeket – vagyis a szigetelésre költött pénz jó befektetés. Minthogy a padlástérben és hasonló helyeken végzett hatékony hőszigetelés következtében a vízvezetékrendszer veszélyeztetettsége megnő, a csövek és tartályok védelméről külön kell gondoskodni.
Tetőtér
- Itt kezdje a munkát, ugyanis a ház melegének akár 25%-a is megszökhet a tetőn át. Először teremtsen biztonságos utat a padlás felé: ennek a legkézenfekvőbb eszköze a padláslétra. Ha a padlás nincs padlózattal burkolva, hidalja át erős deszkákkal a gerendákat, hogy ezeken tudjon hol járni vagy letérdelni. Sose lépjen teljes testsúlyával a gerendák közötti, léccel és gipsszel kitöltött födémre, mert beszakadhat.
- A tetőtérben két lehetőség kínálkozik a hőszigetelésre: szigetelheti a padlót, de ha a padlást nemcsak tárolótérnek használja, akkor a szarufák alatt végezze el a szigetelést. A padló szigetelése biztosítja a legnagyobb hőmegtakarítást. A szarufák alatti szigeteléstől viszont az egész tetőtér meleg lesz, és ez a meleg olykor valóságos hőség lehet.
- A leghétköznapibb szigetelőanyag a rendszerint 40 cm széles tekercsekben kapható üveggyapotpaplan. Ez azonban tekintélyes súlyú, amit nem könnyű hazaszállítani és felvinni a padlásra. A legcélszerűbb 10 cm vastag paplan leterítése.
- Mielőtt munkához lát, porszívózza fel az egész felületet, s egyúttal ellenőrizze, hogy nincs-e a faanyagban szú vagy kopogóbogár. Munka közben viseljen szűrőmaszkot, hogy ne lélegezze be a port meg az üveggyapotot, és húzzon ócska rongyokba bújtatott kesztyűt.
- Ha a gerendák közötti távolság 40 cm-nél kisebb, panelvágó fűrésszel vágja méretre a még kicsomagolatlan, feltekercselt üveggyapotpaplant. Árulnak olyan paplant is, amelynek fóliából vagy műanyagból készült alaprétege van (ami megakadályozza a páralecsapódást a padlástérben). Ha nem ilyet vásárolt, szerezzen be fóliával erősített építési papírt vagy polietilént, és terítse a gerendák közé, mielőtt az üveggyapotot elhelyezné.
- A gerendák között tekerje ki az üveggyapotot, a tekercsek végeit hézagmentesen dolgozza össze. A szigetelőanyagot a tetőpárkányhoz közel helyezze el, de hagyjon 5 cm-es rést, hogy friss levegő is jusson a padlásra. A padlás csapóajtaját se felejtse el szigetelni. Az ajtó széleibe verjen széles fejű szegeket, terítse be az ajtót üveggyapottal, majd a szegek köré tekert zsinórral rögzítse a gyapotot.
- A tetőtér szigetelését más anyagokkal is elvégezheti, például vermikulittal, vagy törme-lékszerű ásványgyapottal, amelyet 10 cm vastagon szórnak a gerendák közé. Az egyenletes vastagságot saját kezűleg fabrikált, hulladékfából készített „mélységmérővel” biztosíthatja. Az eszköz két vége két szomszédos gerendán nyugodjék, míg a középső része előre-hátra csúsztatásakor egyenletesen teríti szét a szigetelőanyagot.
- A hideg vizes tartály alá ne tegyen szigetelést, és akkor az ott felfelé áramló meleg megakadályozza, hogy a tartályban megfagyjon a víz.
- Ha a padlás padozata helyett tetőszigetelése mellett dönt, a feladat egyszerű, feltéve, hogy a cserepek alá bitumenréteget helyeztek el. A szigetelőanyagot a szarufák közé terítse, és szegek köré csavart zsinórral rögzítse. Szegezzen szigetelőlemezt vagy gipszkartont a szarufákra, és ügyeljen, hogy a lemezek a szarufa közepén érjenek össze.
- Ha hiányzik a bitumenréteg, és a rések között a nappali fény beszűrődik, helyezzen vízhatlan szigetelő, un. fekete papírt a szarufák közé, és rögzítse réz rajzszeggel a szarufa szélén. A munkát felülről lefelé haladva végezze, s az egyes papírívek között legalább 10 cm legyen az átfedés.
- A „fekete papír” alját feltétlenül vezesse ki a párkányra, nehogy az esővíz vagy az olvadó hó a tetőtérbe csepegjen. Amikor ezzel a munkával elkészült, a szigetelést folytassa úgy, mint a bitumenréteggel védett tető esetén.
Üreges fal
- Az üreges fal tömítése szakmunka, nem lehet házilagosan elvégezni. A szigetelést általában száraz törmelékkel vagy műanyag habbal végzik. Mindkettő jól véd, ha lelkiismeretes munkával helyezik el őket, bár a műanyaghab valamivel olcsóbb. A munkát általában egy nap alatt befejezik.
Tömör fal
- A belső falak szigetelésére különleges szigetelő gipszkarton lapokat árusítanak – de felhelyezésük bonyolult feladat, mert le kell szedni hozzá a szegélylapokat, a párkánygerendákat meg a villanykapcsolókat és a dugaszolóaljzatokat. Másik megoldás, ha e falszakasz külső felét hornyolt lemezekkel vagy függőlegesen elhelyezett cserepekkel burkolja. Ez kisebb felfordulással jár, de gyakran drága mulatság.
Padló
- A fából készült padló nem igényli a szigetelést, hiszen a faanyag maga is jól szigetel. Előfordul persze, hogy a régi fapadló rései között már átfütyül a huzat, és valamilyen burkolatra van szükség. Ez lehet nemezalátét, szőnyeg vagy egyik oldalán műanyaghabbal borított PVC. A betonpadló jóval hidegebb, és „megeszi” a meleget. Jó szigetelője a parafa lap, a PVC vagy a szőnyeg, de a parketta is megfelelő védelmet nyújt.
Ablak
- A súlyos függönyök elég jó szigetelők, de a huzat ellen legjobb a szigetelő ragasztócsíkok felszerelése.