Elszívóventilátor – elektromos ventilátor beszerelése az ablakba
FIGYELMEZTETÉS! A munka elvégzésekor mindig tartsa figyelemben az erősáramú villamos szerelésekre vonatkozó hazai előírásokat!
- Ezek villanymotorral meghajtott ventilátorok, amelyek a helyiség szennyezett levegőjét rendszerint közvetlenül a szabadba juttatják. Főleg a konyhában, fürdőszobában és a mellékhelyiségekben van rájuk szükség, hogy a kellemetlen szagokat és a páratelt levegőt eltávolítsák. A legtöbb ventilátor fordítva is működtethető, hogy kívülről szívjon be friss levegőt.
- Két fő típusuk a radiális (csigaházas) és axiális (szárnylapátos) átömlésű ventilátor. Az előbbi hosszabb vezetéken tudja a levegőt szállítani. A szárnylapátos ventilátor erre nem alkalmas, ezért pl. ablakba lehet beszerelni. Olyan ventilátort válasszunk, amelynek a kapacitása alkalmas az adott helyiség átszellőztetésére.
- A teljesítményt köbméter per órában (m3/h) adják meg. Először tehát számítsa ki a helyiség légtérfogatát (hosszúság x szélesség x magasság), majd a kapott értéket szorozza meg az óránként szükséges légcserék számával (a nappali szobára ez az érték 4-6, a konyha, illetve a mellékhelyiség esetében 10-15, a fürdőszobánál 15-20). Tehát például egy 3 m hosszú, 2 m széles és 2,5 m magas konyha légtérfogata 15 m3. Ezt 10-15-tel megszorozva 150-225 m3/h-t kap, vagyis ilyen teljesítményű szellőztető berendezést kell választania.
- A ventilátort nem nyíló ablaktáblába szerelje, a helyiségnek a fő levegő be-áramlási pontjával átellenesen, mert csak így tudja maradéktalanul átszellőztetni a helyiséget. (Ne helyezze bojler vagy gázmelegítő közelébe, legfeljebb ha ezeknek saját szellőzőcsatornájuk van, különben a füstöt a ventilátor beszívhatja a helyiségbe.) Kisebb teljesítményű ventilátorok közvetlen kapcsolóval vannak ellátva és a helyiségre előírt telepítési helyzetű 6 vagy 10 A-es dugaszaljzathoz villás dugós lengőkábellel csatlakoztathatók. Egyébként a ventilátort célszerű állandóan rögzített elektromos bekötéssel telepíteni.
- Fürdőszobai telepítésnél húzókapcsolót vagy vízmentes, csapófedeles kapcsolót alkalmazzon. Ezt és a fix bekötés csatlakozódobozát a legközelebbi érinthető földelt (vagy annak tekinthető) tárgytól (fém fűtési, gáz vagy vízvezeték, vízcsap, kád stb.) minimum 60 cm-re, és a kapcsolót célszerű legalább 1,5 m magasra helyezni. Ha ez nem lehetséges, az állandó bekötést és a kapcsolókat a fürdőszobán kívülre telepítse, és onnan falba épített védőcsőben (MM kábelnél védőcső nélkül) vezesse a ventilátorba.
A ventilátor felszerelése
- Vágja ki az ablaktáblán a megfelelő nyílást; ha az ablakban kettős üvegezés van, bízza a feladatot üvegesre, illetve rendeljen a meglévő helyére olyan dupla üveget, amelyen a nyílást már kivágták és a széleit lecsiszolták.
- Ezután illessze be a külső szorítólapot, ügyelve arra, hogy ha van gumitömítés, az megfelelően a helyére kerüljön, majd tegye rá a külső rácsot, a belső szorítóidomot és végül a ventilátoregységet.
- A vezetéket kösse a ventilátor armatúrájában lévő sorkapocshoz: a barna vagy fekete fázisvezetéket – ha jelölik, az L, a kéket az N, a zöld-sárgát pedig az E vagy „földelés” (i) jelhez. A szerelési utasításban előírt hosszúságú vezetéket használjon. Ha a készülék kettős szigetelésű (jele: i), földelésre nincs szükség, ezért éterű kábelre kösse.
- Helyezze fel a zsalus belső rácsot, továbbra is a használati utasítást követve.

Csatlakoztatás a hálózatra
A legközelebbi aljzatról kell az állandó bekötés csatlakozódobozának vezetékét (a falba rejtve) kiépíteni. A leágaztatást és a sorkapocshoz kapcsolást csak a tápvezeték feszültségmentesített helyzetében szabad készíteni! Ha elkészült a vezetékek bekötésével, a villanyóra felkapcsolásával helyezze ismét feszültség alá a hálózatot.