Csiszolás – Felületek simítása kézzel és géppel
A felületeket festés vagy lakkozás előtt csiszolással szokták tökéletesen simává tenni. , csiszológépek emellett fa munkadarabok formálására és kerekítésére is alkalmasak, csiszoláshoz papírt vagy szövetet használnak, amelyet valamilyen dörzsanyaggal, például szilikon-karbidszemcsékkel vontak be. A csiszolóanyag durvaságát 60-tól 400-ig tér-idő számozással jelölik (minél nagyobb a szám, annál finomabb szemcséjű a csiszolóanyag).
Fa csiszolásakor mindig szálirányban dolgozzon, soha ne merőlegesen arra. A szálaikon keresztben ejtett karcolásokat nehéz eltűntetni, és a lakk vagy más felületkezelő anyagok csak még inkább kiemelik ezeket.
Festékek vagy lakkok eltávolítására ne használjon csiszolóanyagokat. A súrlódáskor keletkező hő megolvaszthatja a festéket, amely így eltömi és használhatatlanná teszi a csiszolóanyagot. Csiszolás előtt mindig távolítsa el a felületről a régi festékrétegeket.
A csiszolóanyagok közül a következők a legismertebbek:
Dörzspapír (vagy üvegpapír)
- Szárazon használják fa csiszolásához olyan esetekben, amikor nincs szükség nagyon sima felületre, például a festés előtti felület-előkészítéshez. Ez a legolcsóbb csiszolóanyag.
Gránátpapír
- A gránát keményebb, jobb minőségű csiszolóanyag, amelyet például bútorok finom felületkezelésére használnak, pá-colás, lakkozás vagy polírozás előtt. Szárazon használja.
Korundpapír vagy – vászon
- Ezeket a csiszolóanyagokat szárazon és nedvesen is használhatja fémfelületek kiigazítatására és felcsiszolására, a gyártó utasításainak megfelelően. A korundszemcsék nagyon kemények, de közeik könnyen eltömődnek. ívelt felületek csiszolására korundvásznat használjon: tépjen e belőle egy csíkot, a két végét fogja a két Kezébe, és így húzogassa ide-oda a csiszolandó darabon.
Szilikon – karbid papír
- Száraz-nedves csiszolópapírnak is nevezik, mivel mindkét módon Használható. Nedves állapotban például festett felületek újrafestés előtti megkoptatására alkalmazzák, a víz ugyanis kenőanyagként szolgál és a képződő port is megköti.
Volfrám – karbid korong, tömb vagy reszelő
- Keményforrasztással rendkívül kemény öntött réteget erősítenek a fémalapra, és így állítják elő ezeket a csiszolószerszámokat, amelyek durvább és finomabb változatban Kaphatók. Elsősorban durvább csiszolási •munkákhoz és festék eltávolításához használhatók.
Csiszolópárnák
- Ezeknek a habgumi párnáknak két nagyméretű oldalát csiszolóporral vonják be. Nedvesen a festék újrafestés előtti megkoptatásához használhatók (de nem festék-eltávolításra). Szárazon ívelt és formált felületek lesimítására használatosak.
Acélgyapot
- E csiszolóanyag finomságát 0-k jelölik – minél több a 0, annál finomabb az acélgyapot. A finomabb típusokat – kenőanyagként lakkbenzint használva – pácok és lakkok felületének az újrakezelés előtti megkoptatásához használják. A nagyon finom kivitelű acélgyapotot a műanyag padlókon esett karcolások eltüntetésénél is alkalmazzák. Fát soha ne csiszoljon durvább kivitelű acélgyapottal.
Kézi csiszolás
- ívelt vagy formázott felületek csiszolásához használjon tenyérbe simított összehajtogatott csiszolópapírt/vásznat. Sima felületek csiszolásához legcélszerűbb az öntapadós hátoldalú csiszolóanyag, amelyet gumírozott kézi csiszolószerszámra ragasszon fel.
- Régi festéknek vagy lakknak az újrafestés előtti eltávolításához használjon tiszta vízzel benedvesített, rugalmas párnájú csiszolószerkezetet. Az újrafestett falfelület fellazítását durva szemcsés volfrám-karbid tömbbel vagy reszelővel végezze.
Gépi csiszolás
- Csiszológép használatakor különösen óvatosan járjon el, ugyanis ilyenkor nagyon könnyen túl sok anyagot eltávolíthat. A formázáshoz és lekerekítéshez durvább, a felületek simításához finomabb csiszolóanyagot használjon.
- A gépi csiszoláshoz vagy egy fúrógépre szerelhető feltét, vagy egy e célra gyártott csiszológép szükséges. A fúrógépfeltétek közül a csiszolókorong, a csiszolódob és a csiszolókerék a legismertebbek. A csiszolókorong a fúróba befogható rugalmas korong, amelyre a csiszolóanyagból kivágott korong csavarral és alátéttel vagy öntapadós ragasztóréteggel erősíthető fel. Ezzel az eszközzel inkább csak durvább munkákat célszerű végezni, mivel a korong a fa szálirányára merőlegesen is csiszol, és nehezen eltüntethető nyomot hagy maga után. A csiszolódob egy habgumi henger, amelyre körben cserélhető csiszolóanyag csíkot erősítenek. Ilyen csíkok különféle minőségben kaphatók.
- A csiszolókerék a fúrógépbe fogható szárból és az ahhoz csatlakozó agyból áll. Az agyhoz körben több csiszolóanyag-lapocskát erősítenek, amelyek használat közben fokozatosan elkopnak, így mindig új részük érintkezik a munkadarabbal. Többféle minőségben kaphatók. Főleg fa munkadarabok (például ablakpárkányok vagy bútorok), illetve fémek lesimítására és tisztítására alkalmasak.
- A rezgőcsiszolóknak is van fúrógépfeltéttel kialakítható változata, de ennél jobbak a célgépek, A rezgőcsiszoló feje finom körkörös mozgást végez, amely egyszerre csak egészen kevés anyagot távolít el. Ez az eszköz elsősorban lapos felületek, például asztallapok végső simítására alkalmas.
- A szalagcsiszoló már fél professzionális szerszám, amelynél egy végtelenített csiszolóvászon-szalag mozog viszonylag nagy sebességgel. Gyalulás utáni felületegyengetésre, padlódeszkák csiszolására, illetve a parketta azon részeinek a lecsiszolására alkalmas, ahová a parkettacsiszoló gép nem fér be.
- A parkettacsiszoló gép nagy teljesítményű berendezés, amelyet inkább kölcsönözni érdemes. Különféle minőségű csiszolószalagok kaphatóak hozzá. Először durva csiszolóanyaggal egyengesse el a felszínt, majd egyre finomabbakal csiszolja azt simára. Főleg nagyobb padlófelületek tisztítására vagy lakozás előtti előkészítésére, illetve az egyenetlen padlódeszkák lesimítására alkalmas.