A legtöbb európai országban – így Magyarországon is – a horgászathoz engedély szükséges. A horgászás szabályait törvény és a magyar államot képviselő Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium által kiadott jogszabály tartalmazza.
A horgászásra alkalmas vízterületek felett a tulajdonosi (kezelői) jogokat, a magyar állam monopóliumának megszűnte után, az állam mellett ma már a különböző egyesületek gyakorolják. Az egyesületek felett a szakmai felügyeletet és azok érdekvédelmét a Magyar Országos Horgász Szövetség látja el. A rendszeresen horgászok az egyesületi tagságot választják. Itt a belépést megelőzően a kezdőknek először vizsgát kell tenni, ahol a horgászat! alapismeretek elsajátításáról kell beszámolni. Az egyesületi tagsági igazolvány megszerzése után kérheti az un. „Állami horgászjegy”-et. Ez jogosítja fel, hogy az ország horgászvizeit kezelő szervezettől az un. „Területi jegy”-et megvegye. Az lehet éves, lehet rövidebb időre (például heti), vagy egész évre szóló. Létezik un. „Országos területi jegy” is, ez gyakorlatilag az ország valamennyi horgászvizének használatára jogosít fel. Az Állami horgászjegy birtokában a meglátogatni kívánt horgászvízre a területi jegyet vagy a Mohosz központjában, egyesületénél vagy a területi megbízottnál vásárolhatja meg. Kivételes esetekben a területi jegy megváltása nincs az Állami horgászjegy meglétéhez kötve. Itt a kifogott hal ára vagy a napi (napszaki: nappali-éjszakai) jegy árába kerül beépítésre, vagy azt a tulajdonos (kezelő) által megszabott áron meg kell venni.
Az alkalomszerűen horgászok számára a legtöbb horgászvízen rendszeresítettek napi vagy heti horgászjegyet.
Ezekkel kisebb-nagyobb megszorításokkal (pl. a horgászbotok számának korlátozása) használhatja az adott vizet.
A különböző horgászvizeken különböző korlátozások érvényesek. Alapesetei:
Magyarországon a leggyakoribb tilalmi időszakok:
sebes pisztráng: október 1 .- december 31.
csuka: február 15.-március 31.
kősüllő: március 2.-május 31.
ponty, márna: május 2.-június 15.
A jogszabályok tételesen felsorolják és szabálysértési, illetve bűncselekmény kategóriájába sorolják a tiltott horgászati tevékenységeket. Magyarországon tilos a horgászás keretén belül a halászati eszközök (pl. 1 m2-nél nagyobb merítőháló, varsa stb.) alkalmazása.
Az első alkalommal meglátogatott horgászvíznél mindig érdeklődje meg az adott vízre vonatkozó helyi szabályozásokat, tilalmakat. Az érkező halellenőr előtt azok nem ismerése nem mentesít az esetleges szabálysértés következményeitől.
Ha külföldön jár, ott is be kell tartani az adott ország horgászati szabályait. A tengeri és tengerparti horgászáshoz sehol sem kell engedély, de megeshet, hogy a helyi rendelkezések tartalmaznak bizonyos megszorításokat. Horgászás előtt feltétlenül tájékozódjon.