A legtöbb horgászbot szénszálas műgyanta vagy üvegszál-erősítésű csövekből készül. A szénszálas botok könnyebbek, de vannak horgászok, akik úgy tartják, hogy az üvegszálas botokkal jobban lehet dobni.
Egyéb felszerelések Az orsóknak három fajtájuk van; az úgynevezett tároló orsó, a peremfutós és a multiplikátor vagy multi.
Az első típus a legegyszerűbb: egy tengelyen forgó dob, amelyre a damil feltekeredik. A peremfutós orsókon a dob áll, s a damilt egy körülötte forgó csiga tekeri fel. A multi voltaképpen egy áttétellel egybekapcsolt nagy sebességű tároló orsó.
A horgászzsinór általában egyetlen hosszú nejlonszál. Egyes modern zsinórokat műanyag bevonatú szintetikus rostból is készítenek, amelyek lehetnek könnyebbek vagy nehezebbek is a víznél. Mindig a bothoz illő zsinórt válasszon; ha nem biztos a dolgában, kérjen tanácsot a kereskedőtől.
Szüksége lesz még néhány úgynevezett élőkére is; ezek rövidebb, mintegy 1 m-es damil darabok, amelyekhez a horgot erősítheti, valamint csalikra és merítőhálókra.
Fenekezéshez kell egy háló, ólomnehezékek és egy támasz a horgászbot számára. Úszóval való horgászathoz hálót, bottámaszt, ólmokat és természetesen úszókat vásároljon.
A felszerelés gondozása
Használat után mindig tisztogassa meg a horgászbotot; törölje át először nedves, majd tiszta, száraz ronggyal. Tengeri horgászat után először édesvízzel mossa le róla a rászáradt, rárakódott sót. Ha néhány hónapig nem szándékozik használni a felszerelést, a fém alkatrészeket kenje be vékonyán vazelinnel, s a következő használat előtt gondosan törölje te.
A gyakran használt horgászbotok zsinórvezető gyűrűit háromhavonta tüzetesen vizsgálja meg. Ha a zsinór árkot vágott beléjük, esetleg repedtek vagy töröttek, cserélje ki őket. A bot részeit összekapcsoló fémhüvelyeket pálcikára csavart metilénes vagy denaturált szeszes ronggyal törölje ki. A bevonat sérüléseit – főleg a bambuszbotoknál – haladéktalanul javítsa ki, hogy ne szivároghasson be az anyagba a nedvesség.
Horgászat után csévélje le a zsinórt, és először nedves, majd tiszta, száraz ronggyal törölje át az orsót is. Peremfutós orsóknál olajos ronggyal dörzsöljön át minden mozgó alkatrészt. A tároló orsót szedje szét, és olajos ronggyal törölgesse meg a két felet; tengeri horgászat után ugyanígy szedje szét, mossa le édesvízben, törölje szárazra, és kenje be vazelinnel, hogy megakadályozza a korróziót. Félévenként mindenképpen szedje szét az orsókat, és olajozza meg a mozgó alkatrészeket.
A horgászfelszerelést tárolja száraz helyen, és óvja a közvetlen napsütéstől. A botokat tartsa vászonzsákban, amelyet középen lazán kössön át.