Az elmúlt időszakban fokozottan előtérbe kerültek a környezetalakítási, – védelmi kérdések. Ennek sajátos területe a talaj- és a talajvízvédelem. Az emberi tevékenységek során keletkező szennyvizek (ezen itt csak a házi szennyvizeket értjük) kezelése, elvezetése mindig is gondot jelentett. Ha olyan területen kíván építkezni, ahol nem épült még ki a zárt, vezetékes szennyvízelvezető csatorna, ott más megoldást kell kitalálnia. E feladat megoldására alkották meg az un. közműpótló berendezésekkel, amelyek az idők folyamán fokozatosan tökéletesedtek.
Közvetlen elvezetés A közelben található élővízbe (patak, folyó, tó stb.) történő bevezetés. Csak kis mennyiségben, ritkán lakott területeken használták. (Budapest szennyvizeinek több mint fele ma is így jut a Dunába.)
Emésztőgödör A szerves szennyvíz a téglából épített, hézagosán rakott gödör oldalfalán és nyitott fenekén keresztül a talajba szivárog. Ma már sehol sem engedélyezik.
Szennyvízgyűjtő medence A környezet (talaj, talajvíz stb.) megóvására alakították ki. A zárt medencében összegyűjtött szennyvizet az erre a célra szakosodott vállalkozás szakemberei kiszivattyúzzák és zárt tartályos járművel az erre a célra kijelölt helyre szállítják. (Ez az un. „szippantás”.) A medence készülhet zárt, sorosan falazott téglából, betonból, acélból stb. Térfogata 6-10 m3 legyen.
Szennyvíztisztító kisműtárgyak Az elmúlt évtizedben kezdett elterjedni. A rendszer lényege az, hogy több kis medencét kötnek össze. Az első medence a gyűjtő, ide folyik be a keletkezett szennyvíz. A kővetkező medencében található a legfontosabb elem: az eleven iszap. A baktériumtenyészet a ráfolyó szennyvíz lebontását végzi, itt épül le annak a szervesanyag-tartalma. A harmadik medence az utóülepítő. A negyedikben helyezték el a szellőző ventilátort, amely biztosítja a lebomláshoz szükséges mindenkori levegőmennyiséget. Az utóülepítő medencéből kifolyó víz tisztasága már olyan, hogy az közvetlenül vezethető élővízbe. A fenti elmélet alapján kialakított berendezésével ma már egyre több gyártó cég jelentkezik a piacon.
Ahol gondot jelent a tisztított víz -rendszer elhelyezése, ma is a szikkasztás valamelyik módszerét alkalmazzák.
A szennyvíz gyűjtő-tároló-tisztító medence létesítéséhez építési engedélyt kell kérnie. Az engedély kiadását megelőzően az építési hatóság kikéri az illetékes közegészségügyi szakigazgatási szerv, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat szakvéleményét.