Kőművesmunka – kisebb építési munkálatok alaptechnikáinak elsajátítása
A kőművesmunka szakértelmet igénylő mesterség, ezért nagyobb vállalkozás, például egy toldaléképület felhúzása már meghaladja a legtöbb amatőr képességeit. De olyan kisebb munkálatokat, mint például kerti fal építése, egy átlagos ezermester is nyugodtan elvállalhat. Mielőtt azonban nekilátna, meg kell ismernie a rendelkezésre álló téglák fajtáit és méreteit, a szükséges szerszámokat és a különböző falazási módokat.
Téglafajták és -méretek: a legolcsóbb a másodosztályú tégla, amelyet csak olyan helyen használhat – hacsak nem vakolja be -, ahol a fagy nem károsítja. Külső munkákhoz első osztályú téglát, míg tartós, vízhatlan burkolat kialakítására nagy szilárdságú téglát használjon.
A szabványos tégla: 250 mm hosszú, 65 mm magas és 120 mm széles. A tégla kisebb oldalát fejnek, a hosszú oldalát pedig fúrónak hívják. A tégla szükség szerint keresztben, esetleg hosszában darabolható.
Kötésfajták:
- Minden téglafalat kötésbe kell rakni, ami azt jelenti, hogy a téglákat úgy tegye egymásra, hogy a szerkezet minden része egyforma szilárdságú és tartós legyen. Az egyes téglarétegeket sornak hívják; az egymás feletti sorok lépcsőzetesen eltolt függőleges fugái áthidalják az alattuk lévő sorok fugáit, hogy a terhelés egyenletes legyen.
- Az egy tégla széles, féltégla-falként ismert falhoz használt legegyszerűbb kötés a futósoros falazat, amelyet azért hívnak így, mert a téglákat a végükkel rakják egymás mellé úgy, hogy a futó oldaluk látszódjék. A két tégla vastagságú, teljes téglafalnak nevezett falakat vagy az egy sorban felváltva futókat és fejeket mutató téglákkal rakott flamand kötéssel, vagy az egy sor fejjel váltakozó három sor futóból álló angol kötéssel készítik.
- Tetszetős kerti fal építhető méhsejtfalazással, amely alapvetően futósoros falazat, csak a téglák között rések vannak.
Szerszámok:
- A habarcs elterítésére kőműveskanalat, oldalának megtartásához pedig gyakran habarcstartó deszkát használnak. Ez utóbbit saját maga is elkészítheti egy 30 cm oldalú, négyzet alakú furnérlemezből, amelyre 2,5 cm-es léceket szegez, hogy könnyebb legyen tartani. Ha a téglasorokat 60 cm-esre vagy ennél magasabbra kell rakni, olyan szintezőre is szüksége lesz, amelyen külön buborék jelzi a vízszintes és a függőleges síkot. A fal két végéhez levert karók közé feszítsen vezetőzsinórt.
- Egyes helyeken el kell vágnia a téglákat, amihez 120 mm széles kőművesvésőre és nagyfejű kalapácsra van szüksége.
Falazás:
- Ha futósoros falazattal kb. 1,2 m magas kerti falat húz fel, a falnál háromszor szélesebb, de legalább 45 cm mély alapra van szükség. Az alapot töltse ki 1 rész cementből és 4 rész vegyes adalékanyagból álló betonnal.
- Amikor a beton megkötött, hordjon rá egy réteg habarcsot, és kőműveskanállal simítsa kb. 2 cm vastagra, amit majd a tégla súlya 1 cm-re nyom össze. A tégla egyik végére kenjen habarcsot, és a legnagyobb oldalával lefelé rakja le. Ugyanilyen vastagon kenje be habarccsal a következő tégla végét, és rakja az első tégla mellé. A kőműveskanál nyelével ütögesse a helyére. Rakja tovább a sort, és közben gyakran vízszintezzen.
- A következő sort egy fél téglával kezdje. A tégla értelezéséhez legnagyobb oldalára fektesse le a téglát, majd vonalzóval és ceruzával jelölje be a felezővonalat. A véső nyelét kissé ferdén tartva helyezze a vonalra az élét, és a nagyfejű kalapáccsal erőteljesen üssön rá. A téglának pontosan ketté kell törnie. A kőművesek a tégla darabolását olyan kalapáccsal végzik, amelynek vésőéle van.
- Az elsőhöz hasonlóan rakja le a második sort, közben a kőműveskanállal terítsen habarcsot az előző téglasorra. Egy-egy sor lerakása után a kőműveskanál élével kaparja le a fugákról a felesleges habarcsot. Mielőtt a habarcs megkötne, egy meghajlított csődarabbal simítsa el a fugákat. A zárósorba előre gyártott beton fedőlapokat rakjon, amelyek megvédik a falat az időjárás viszontagságaitól.
- A legfeljebb 1,2 m magas, fél tégla vastagságú kerti falat a két végén és 2 m-enként támpillérekkel támassza meg. Ezeket úgy készítheti el, hogy végükkel a fal felé fordítva egymás mellé lerak két téglát, majd váltott sorokban ezekre keresztben teszi a téglákat. A lépcsőzetes fugákhoz használjon háromnegyed és fél futókat.