Bonszaj – Hogyan neveljük művészi módon törpefáinkat
Egyik elgősibb kelleti művészet a bonszaj fák nevelése. Ezt a keleti művészet szépségét egyre inkább elismerik Magyarországon is. A virágüzletek manapság már hagyományos formára előnevelt fákat árulnak, amelyek többsége 60-80 cm-nél magasabbra nem is képes nőni. Magról ültetett példányok nevelésére alkalmas felszerelések is kaphatók.
A bonszaj kert
- A fák többsége és számos cserje – a leggyorsabban növő fajok kivételével – bonszajjá alakítható. Az örökzöld japán selyemfenyő és a Sargent-boróka könnyen nevelhető, kedvelt szoliter növény.
- Amikor egy tálba csoportosan ültetik ezeket, a törpefákat – amit „ligetnek” hívnak -, általában egyenesen hagyják őket nőni. Erre a juharfák, a nyírfák és a tölgyek alkalmasak.
- A cserép vagy tál (a bonszaj japán szó -„táj a cserépben”-t jelent) a kompozíció szerves része. Az aljukon lyukakkal ellátott, általában lapos bonszaj tálak különféle formában kaphatók. A legkellemesebb látványt a természetes kő és a terrakotta nyújtja.

A bonszaj fa kialakítása
- Legalább egy évbe telik, mire a törpe facsemetéből bonszaj fa nevelhető. Tavasszal vagy nyáron olyan példányt válasszon ki, amelynek törzse minimum mintegy 1 cm átmérőjű. Ha a kertjében nőttek ki, hagyja ott őket. Egyébként ültesse komposztos talajjal megtöltött cserépbe, és tegye ki őket a szabadba, védett helyre.
- Rögtön kezdje meg a csemete nevelését. Tekerjen vékony drótot minden egyes hajtás csúcsára, és meghajlítva rögzítse a cserép pereme alá kötött madzaghoz.
- Télre a törzsnek már több mint 1 cm átmérőjűnek kell lennie, amikor is megkezdődhet a nevelés következő szakasza. A tövétől kb. 15 cm távolságra, vágja le a törzset. Óvatosan vegye ki a facsemetét a földből vagy a cserépből, és a gyökereit vágja vissza kb. egyharmad hosszúságúra, hogy beleférjenek egy bonszaj tálba.
- Tegye a fát a tálra, és a gyökereit vékony dróttal rögzítse a tál alján lévő lyukakhoz. A törzsére és az ágaira is tekerjen drótot, és hajlítsa őket a kívánt formára. A drótot egyenletesen, 45 fokos szögben tekerje fel a törzsre és az ágakra. Ne húzza túl szorosra, és ne tekerje keresztbe. Töltse meg a tálat komposzttal, a tetejére pedig tegyen mohát, hogy úgy nézzen ki, mintha fű lenne. Ezt követően tegye a szabadba, védett helyre.
A bonszaj gondozása
- Egy év elteltével a bonszaj főgyökerét ismét meg kell metszeni, a fát pedig évente át kell drótozni, hogy nőhessen. További alakítást is végezhet úgy, hogy az ujjával lecsípi a kihajtó rügyeket. A lombhullató vagy széles levelű örökzöldek levélmérete kora nyáron vagy a nyár derekán a levelek (de nem a száruk!) lenyisszantásával csökkenthető.
- A törpefák többségét a szabadban kell tartani. Télen tegye hűvös, de ugyanakkor fagymentes, világos helyre.
- A fát olyan gyakran öntözze, hogy a földje mindig mérsékelten nedves legyen, és rendszeresen permetezze is őket. Tavasszal és ősszel havonta kezelje egynegyed erősségűre hígított, összetett szobanövénytáppal.