Fűnyírás – Mitől lesz a fű zöld és egészséges
Ha azt akarja, hogy a gyep a szárazságban is zöld maradjon, hetente bőségesen öntözze meg korán reggel, mielőtt a nap tetőfokra hág. A gyakoribb enyhe öntözés csak a rövid gyökérzet kialakulását segíti elő, és a gyomokat táplálja.
- Ne nyírja a füvet nagyon rövidre. Az ideális magasság általában 2,5 cm. Szárazság vagy nagy igénybevétel esetén hagyja ennél is magasabbra nőni.
- A kifejlett gyep nyírását kora tavasszal kezdje, amikor a fű száraz és 5-7 cm magasra nőtt. Mielőtt nekifog, gereblyézze össze az avart meg a szemetet, és egyengesse el a vakondtúrásokat.
- Első nyíráskor távolítsa el a fű felső harmadát, utána állítsa a fűnyíró fokozatát kicsit magasabbra. Ősz közepéig heti egy-két alkalommal nyírja meg a füvet. Ha a gyep elburjánzik, először magas fokozaton nyírja le, majd 3-4 nappal később alacsony fokozaton.
- Mit tegyen a levágott fűvel? A szezon kezdetén és végén, amikor a lenyírt fű hosszú és a talaj nedves, a fűgyűjtő doboz tartalmát (amennyiben fűnyíróján ilyen van) ürítse a komposztkupacra. Egyéb alkalmakkor hagyja a gyepen, ahol elbomlik és táplálja a füvet. Szezon elején és végén azért gyűjtse össze, mert lassú bomlás esetén nagyobb az esély a mohosodásra.
A gyep műtrágyázása
- A gyepet általában elég évente egyszer trágyázni. Erre a tavasz vége a legalkalmasabb idő: ekkor indul meg az erőteljes növekedés, de elvégezhetjük a nyár folyamán bármikor. A forgalomban lévő, különböző összetételű műtrágyák közül legmegfelelőbbek a nitrogén, foszfát és kálium tartalmúak. A sokféle műtrágya közül a gyepre ajánlottak általában magas nitrogéntartalmúak – ezek ösztönzik a gyors növekedést, és ettől kap a fű szép zöld színt. A csomagoláson feltüntetett összetételben a 10-6-4 jelzésű nitrogénben gazdag keveréket jelez, a 7-7-7 jelzésű pedig egyenlő arányban tartalmazza a három összetevőt.
- A trágyázáshoz válasszon olyan napot, amikor a fű száraz, de a talaj még nedves. A szemcsés műtrágyát igyekezzen egyenletesen szétszórni.
- A folyékony műtrágyát öntözőrózsa nélküli öntözőkannából locsolja szét. Jelölje ki madzaggal vagy szalaggal a már megöntözött területet, nehogy a fű kétszer kapjon műtrágyát.
A gyep „betegségei”
- Ősz közepén gereblyézze össze az avart és az egyéb hulladékot a gyepről, mert ezek elősegítik a gombás betegségek, például a fuzárium kialakulását.
- A tömör, letaposott talajt évente egyszer meg kell lazítani, hogy átjárja a levegő. Ez elősegíti a vízelvezetést és a növekedést, ugyanakkor gátolja a mohosodást. E munkára válasszon ki olyan napot, amikor a talaj nedves. Egy közönséges kerti talajlazító villáskapával fúrjon 10 cm-énként 10 cm mély lyukakat a gyepen. Ne nagyon fordítsa ki a villát, mert tönkreteheti a gyepet. Nagyobb kiterjedésű gyep esetén vásároljon vagy kölcsönözzön mechanikus talajlazítót, ami ugyanezt a célt szolgálja.
- Ha a szépen gondozott gyepen egy-egy szál gyom éktelenkedik, kézzel is kigyomlálhatja; erre a célra jól megfelel a krumplihámozó, mert gyökerestől ki tudjuk szedni vele a gyomot, de nem hagy utána nagy csupasz foltot. Használhatunk kis mennyiségben helyi gyomirtót is.
- A gyepműtrágyával kevert szelektív gyomirtókat a gyártó utasítása szerint tavasszal vagy nyár elején terítse szét, két-három nappal a fűnyírás után és ugyanennyi idővel a következő nyírás előtt. Ha a gyomirtót külön szórja szét a gyepre, akkor három héttel a tavaszi műtrágyázás után tegye ezt meg. A folyékony gyomirtót a kanna apró lyukú rózsáján át öntözze szét, és vigyázzon, hogy ne érje a szomszédos ágyasokat. Mind a folyékony, mind a szilárd gyomirtók használatakor jelölje ki madzaggal a már kezelt részeket, nehogy kétszeres mennyiség jusson rá.
- A gyep mohosodása általában a talaj vizenyősségét és a napsütés elégtelenségét jelzi. A forgalomban lévő, mohosodás elleni szerek vagy un. gyephomokok (24:1:3 arányban tartalmaznak finom homokot, vas-szulfátot és ammónium-szulfátot) átmenetileg eltüntetik ugyan a mohát, de újból megjelenik, ha nem szünteti meg az okot. Ezt talajlazítással, vízelvezetéssel, vagy például az árnyékot vető fa kivágásával érheti el.
- A csupasz foltok is lehetnek a vizenyősség vagy a beárnyékoltság következményei. Ilyenkor is az okokat kell megszüntetni.
- Ott, ahol kikopik a fű az igénybevétel miatt, tavasszal vagy nyár végén füvesítsen újra. Ássa fel a területet, gereblyézze simára. Szórjon a talajra négyzetméterenként egy marék komposztot, majd pedig fűmagot. Szárazság esetén öntözze és védje a madaraktól cövekre szerelt hálóval
Bevált fűfajták
- A legtöbb fűmagkeverék három-négy fajta keveréke, amelyek más-más célra alkalmasak; van közte díszgyepnek való és van, amelyik jól tűri az igénybevételt, például a gyermekek futkosását.
- A fűmagkeverék kiválasztásakor feltétlenül vegye figyelembe, hogy homokos, középkötött vagy kötött talajon, napos, félárnyékos vagy árnyékos helyen kíván-e füvet telepíteni.
„Sportkeverék”
- Napos, homokos, középkötött és kötött talajon egyaránt szép pázsitot ad. A nagyobb igénybevételt is jól tűri. Az egyik legkedveltebb hazai fajta.
Pázsitkeverék
- Majdnem minden talajfélén bevált, de inkább félárnyékos, árnyékos helyek füvesítésére alkalmas
Perjék
- Nagy igénybevételnek kitett területen jól beválnak és olcsók a perjét tartalmazó keverékek. A hagyományos változatok elég durvák, egyes újabb fajták viszont finomabbak, és szemre is tetszetősebbek.
Taréjos cincor
- Majdnem minden talajon beválik, szívós, lassan nő. Jó minőségű, nagy igénybevételű gyepnek alkalmas.
Csenkeszek
- Mindenütt megélnek; jó szárazságtűrők, de nem szabad őket nagyon rövidre nyírni.
Egynyári
- perjefű Minél kisebbre nyírják, annál jobban nő, ellentétben rokonával, a simaszárú perjefűvel..