Dugaszaljzatok és kapcsolók,elektromos kapcsolók és konnektorok – Ellenőrzésük és javításuk
Dugaszaljzatok hordozható villamos fogyasztók (6 és 10 A áramerősségig), lámpák és készülékek bontható csatlakoztatására alkalmasak a készülékhez tartozó villás dugó segítségével. Lehetnek falba süllyesztett, falon kívüli, kétsarkú (fázis- és nullavezető) és két-sarkú védőérintkezős (föld) kivitelűek. Ha egy dugaszaljzat tapintása meleg, vagy nem működik a beledugott, máshol kifogástalanul használható készülék, ellenőrizze, hogy nem hibásodott-e meg a csatlakozás.
- Ha a csatlakozóaljzat fedőlapja eltört vagy megrepedt, cserélje ki, de addig se használja. Áramütést vagy tüzet okozhat, ha valami hozzáér a belső vezetékekhez.
Az új konnektor felszerelése
- Mielőtt belekezdene a munkába, kapcsolja ki az adott áramkörben vagy az egész lakásban az áramellátást.
- Ha a vezetékek végén a szigetelés megfeketedett vagy eltört, vágja le, és 15-20 mm hosszan hántsa le a szigetelést a mögöttes, sértetlen darabról. Használjon éles kést vagy erre a célra való csupaszolló ollót. A dobozban két vagy három vezetéket talál. Ha kettőt, akkor a szigetelésük fekete és kék színű lehet, ám nincs jelentősége, hogy melyik érintkezőhöz köti. Három vezeték esetén az egyik bizonyosan sárga-zöld csíkozású; ez a földelés, amelyet a megfelelően jelölt helyre kell kötnie, a másik kettő bekötése között nincs különbség. A csatlakoztatásnál ne húzza meg túlságosan a csavarokat, mert ez könnyen a műanyag váz vagy burkolat meg-repedését okozhatja.
FIGYELMEZTETÉS!
- E munka elvégzésekor mindig tartsa be az erősáramú elektromos szerelésekre vonatkozó hazai hatályos előírásokat!
Villanykapcsolók
- A villanykapcsolók is lehetnek fal síkjába süllyesztettek vagy falon kívüliek. A régi forgócsapos helyett ma már csak billentyűs kivitelűek vannak. Többféle rendeltetésük lehet (egysarkú, kétsarkú, két áramkört egymás után kapcsoló csillárkapcsoló, a lámpahelyet különböző helyről kapcsoló alternatív kapcsoló).
- Vásárláskor a cserélendő kapcsoló feladatát közölni kell. A sérült kapcsolót haladéktalanul cserélje ki, és addig is ügyeljen, hogy senki se érinthesse meg a vezetékeket! A repedéseken behatolhat a pára, és ilyenkor az egyébként biztonságos műanyag felületek érintése is veszélyes lehet. A régi kapcsolót kicserélheti fényerő-szabályozósra vagy olyanra, amelyik érintésre, esetleg hangra működik. A szerelés megkezdése előtt feszültségmentésítsen. A sérült kapcsolót csavarozza ki, majd cserélje ki az újra, és rögzítse a helyén anélkül, hogy túlságosa