Elektromos vezetékek – Elhelyezésük, bekötésük és cseréjük
A háztartások villamos fogyasztóit a mérőóra után elhelyezett főelosztó táblától sugarasan kiinduló áramkörök látják el. Az ide visszatérő un. körvezetékes rendszert hazánkban nem használják..
- A fogyasztókat célszerűen csoportosítva, illetve előírásszerűén külön áramkörökbe kapcsolják. Egy lakásban legalább négy áramkört kell kialakítani, például a lakószobai világítóhelyek, a lakószobai dugaszoló helyek, a konyhai világítás és dugaszoló helyek, fürdőszobai világítás és dugaszoló helyek áramköreit. Vegyes világítási és dugaszoló hely áramköreinek kialakításával elérhető, hogy egy áramkör meghibásodása esetén ne maradjon a helyiség világítás lehetősége nélkül.
- Egy áramkörön legfeljebb 6-8 lámpahely vagy csatlakozóaljzat lehet. Külön áramköröket kell létesíteni a helyhez kötött nagy háztartási készülékekhez (villamos tűzhely, bojler, mélyhűtő stb.). 50 l-esnél nagyobb bojlert, 1,5 kW-nál nagyobb teljesítményű fűtőberendezést csak csúcsidő kizárásos áramkörre szabad kötni. Ehhez az áramszolgáltató által működtetett kapcsoló csatlakozik, és célszerűen külön „éjszakai” fogyasztásmérő van hozzá felszerelve.
- Minden 6 m2-nél nagyobb alapterületű helyiségben mennyezeti lámpát kell felszerelni, 12 m2-nél nagyobb lakószobában kötelező két áramkörös (csillár) kapcsolást készíteni. Konyhában és fürdőszobában munkahelyi világítási lámpahelyet is kialakítanak. Dugós csatlakozóhelyeket 5 m-enként kell kialakítani, és a konyhában célszerű több dugaszaljzatot is elhelyezni. A csatlakozóhelyek és a világításkapcsolók elhelyezésénél a célszerűség mellett az ez irányú kötelező előírásokat is be kell tartani. Ez ügyben villanyszerelőtől kérhet tájékoztatást.
- A vizes helyiségek (fürdőszoba, szárítóhelyiség) villamos készülékeire, azok elhelyezésére szigorú életvédelmi előírások vannak érvényben, ezekről szintén kérje villamos szakember tanácsát.
- FIGYELMEZTETÉS! E munka elvégzésekor mindig tartsa be az erősáramú villamos szerelésekre vonatkozó hazai hatályos előírásokat!
- Minden egyes áramkör túláram és zárlat elleni védelmét a főelosztó táblán elhelyezett, az áramkörbe szerelt kismegszakító (régebben olvadó biztosíték) végzi. Helyhez kötött fogyasztóknál ezek a kismegszakítók az előírásszerűén kötelező leválasztó kapcsoló szerepét is betölthetik.

- A lakások áramköreinek a legkisebb keresztmetszetű alumínium vezeték 2,5 mm2-es lehet, de célszerűbb ehelyett az 1,5 mm2-es rézvezeték használata. E vezetékek max. 3 kW egyidejű terheléshez, illetve 20-25 m nyomvonal hosszúságig megfelelőek. Az áramkörre az ajánlottnál nagyobb fogyasztást nem szabad kapcsolni. A vezetékek esetleg kicserélhetők nagyobb keresztmetszetűre, amennyiben beleférnek a védőcsőbe.
- E munkát villanyszerelő végezze. Szabvány írja elő, hogy villamos tűzhelyhez a főelosztó táblára 3 db kismegszakítót kell szerelni, 5×6 mm2-es alumínium, illetve 5×4 mm2-es rézvezetékkel a tűzhely közelében elhelyezett csatlakozódobozig. Ezzel – még ha csak egyfázisú is a tűzhely – annak háromfázisúra bővítésére megvan a lehetőség.
- Minden áramkörbe megszakítás nélküli védővezetéket (földvezeték) kell kiépíteni az érintésvédelem érdekében. A villamos hálózatok érintésvédelmének érdekében szigorúan előírt életvédelmi megoldásokat villamos szakembernek kell elvégeznie és ellenőriznie! A műanyag bevonatos szigetelt vezetékek falhoronyba helyezett, kellő átmérőjű védőcsőbe vannak behúzva. Ezek többnyire műanyag (PVC) csövek, bár régebben fémburkolatú szigetelt (Bergmann) csövet használtak (ezt ma sem kell kicserélni). A csövek vezetése célszerűen keresztezésmentes, vízszintes és függőleges irányú. Az elágazásokhoz elágazó dobozok, a szerelvényekhez (kapcsoló, dugaszaljzat) szerelvénydobozok vannak falba süllyesztve vagy a falra szerelve. Panelházaknál az áramköri vezetékeket újabban falra erősített műanyag vezetékcsatornákba helyezik.
- A vezetékek szigetelő bevonatának a színe előírásos. A fázisvezeték fekete, a nulla vezeték kék, a földvezeték (nullázó vezeték) zöld-sárga színű (régebben piros) kell, hogy legyen. Eltérő színű vezetékek mindkét végénél az előírt színjelölést szigetelőszalaggal kötelező megjelölni.
- A kettős szigeteléssel ellátott, un. MM falvezeték védőcső nélkül, közvetlenül a vakolatba helyezhető. A lakásokban a kábelnek nevezett vezetékeket nem szerelik védőcsőbe. Ezek külső burkoló köpenye nélkül is kellő védelmet nyújt. Rendszerint több erűek, melyeket érszigetelés vesz körül, és övszigetelés fog össze, kívül pedig külön műanyag burkolat veszi körül.
- Ha az erek vékony rézszálakból vannak összeállítva, a kábel kellően hajlékony, ezért nem helyhez kötött fogyasztóknak (rádió, vasaló, konyhai kisgépek stb.) a dugaszaljzathoz villás dugóval csatlakozó un. lengő vezetékeihez ezt alkalmazzák.
- Éghető anyagú épületek (faházak, padlás) vezetékeihez kábeleket kell használni, amelyeket falra erősített kábelbilincsek tartanak. E vezetékekhez növelt melegállóság csatlakozó- és kapcsolódobozokat kell alkalmazni (ezeket háromszöggel körbevett F betű vagy áthúzott lángnyelv rajza jelzi).
- A főidbe fektetett, un. földkábeleknek speciális, megerősített szigetelésük van, amit külső légvezetékek helyett a földbe fektetnek.
- A kábelek elsősorban két (fázis és nulla), három (fázis, nulla és föld), esetleg négy vagy több erűek lehetnek. A vezetékkötéseket, toldásokat, leágazásokat kizárólag elágazódobozban és a szerelvények bekötésénél szabad készíteni. Ehhez a vezetékvégeket 10-15 cm ráhagyással levágva és a szigetelés 2-3 cm-es eltávolításával kell előkészíteni.
- Az elektromos vezetékek rögzített kötéseihez vezeték-összekötőket, elsősorban bakelitházas sorozatkapcsokat („csokoládészorítók”) alkalmaznak. Ezzel a csavaros szorítással létesítik az összekötést. Alumíniumvezetékeknél a rögzítőcsavarok alatt leszorítólemezes kivitelű összekötőket kell alkalmazni. A kábelek egymáshoz kapcsolásánál speciális, hőre zsugorodó csöves szigetelést alkalmaznak.