Bőrmunkák – A bőr szabása és varrása; övkészítés
A munkához bőrdarabokat és speciális szerszámokat bőrös szakboltban szerezhet be. Különféle célokra más-más vastagságú és típusú bőrt használjon. Övet készíthet 4 mm vastag marha- vagy disznóbőrből, vagy akár 1 mm vékony zerge, szarvas – és őzbőrből is. Az alapvető szerszámok: cserélhető pengéjű bőrvágó kés, bőrvágó olló, lyukasztóvas, fakalapács a nyersbőrhöz, acélvonalzó, ár. Ezeket később még sokféle élező, gyaluló és mintapréselő szerszám egészítheti ki.
Vágás
- A munka legnagyobb nehézségét az jelenti, hogy a késsel a kijelölt vonalat kövesse; a penge ugyanis hajlamos elvándorolni. Ennek elkerülésére készítsen keménypapírból sablont, amit rajzoljon körül ceruzával a bőr színén.
- Ezt követően az árral húzza végig a körvonalat, s csak annyira nyomja bele a szerszámot, hogy a penge haladni tudjon a vágatban. Ha vastag bőrrel dolgozik, ne akarja a bőrt egy menetben átvágni. Fokozatosan metssze keresztül, és addig ismételje a vágást, mígnem a bőr kettéválik.
- Tegyen a vágófelület alá olyan szilárd anyagot, amibe belemegy a penge – maradék műanyag padlódarabot, lemezpapírt vagy furnért -, mert kemény anyagon, például laminált műanyagon és fémen hamar kicsorbul a penge. Az egyenes vágáshoz acélvonalzót használjon, s mindig a vonalzót tartó ujjaktól távolodva vágja a bőrt.
- Ha görbületet kell vágnia, egyik kezével lassan forgassa a bőrt, a másikkal pedig vágja egyenletesen.
- A bőrvágó ollók jól használhatók a görbületek vágásánál, és vékony bőrök esetében szabálytalan alakzatok kivágásánál is.
- Ha a bőrt adott pontokon vékonyítani kell, akár mert össze kell dolgozni két réteget, akár mert vissza kell hajtani a vastagabb bőrt, akkor az un. lesarkazó szerszámot használja. Úgy működik, mint a krumplihámozó vagy a suszterkés. Mindig a vonalzót tartó ujjaktól távolodva dolgozzon vele.
Festés
- Ha a bőrholmit maga akarja festeni, tölgy cserzésű bőrt vegyen – ez semleges színű -, vagy olaj cserzésűt, ami világossárga. Sokféle bőrfesték kapható, amelyek hígítás nélkül elég sötét színűek. Festés előtt mindig próbálja ki a színt egy kis bőrdarabkán. Addig ne fogjon bele a festésbe, amíg el nem végez minden vágást, lyukasztást, a szélek eldolgo-zását és az apró finomításokat.
Ragasztás
- Átlátszó, gyanta alapú ragasztót használjon, ez megszáradva is átlátszó és rugalmas marad. A ragasztót mindkét ragasztandó felületre vigye fel, hagyja száradni, amíg tapintásra száraz nem lesz, aztán határozottan nyomja össze őket, hogy azonnal megkössön. Vigyázzon, nehogy ragasztó kerüljön a bőr színére, mert nehéz eltávolítani.
Varrás
- Jelölje ki a varrás vonalát ceruzával és szintezővel vagy acélvonalzóval, a görbe részeknél pedig használjon körzőt. Ha lyukakat akar kialakítani egyenletes távolságra, akkor a varrás lyukaihoz varrólyukasztó vasat vagy árt használjon, és szíjlyukasztó vasat, ha zsinórral vagy szíjjal varr. Gyakoroljon leeső bőrdarabokon, amíg úgy nem érzi, hogy meg tudja oldani a fő feladatot is.
- Kétféle tűre van szüksége: szíjgyártó tűre. melynek tompa hegye belemegy az előre kialakított lyukakba, és kesztyűtűre, amelynek nagyon hegyes a vége, és vékony bőrnél használatos, rendszerint akkor, ha nem lehet előre elkészíteni a lyukakat.
- Mindkettő többféle méretben is kapható; a tűt meg a szálat a használandó vagy előre megcsinált lyukhoz kell méretezni. A varráshoz lenből készült gombfelvarró cérnát használjon, és viaszozza meg, hogy könnyen csússzon a bőrben, s a varrás valóban tartós legyen. Finomabb bőrt varrhat selyemfonallal is, vastag bőrt pedig szőnyegfonallal vagy vitorlazsineggel is.
- A szíjöltéshez keskeny bőrcsíkokat használjon. A bőrön villástűvel húzza át a szíjat, és rugós kapoccsal rögzítse.
Kellékek
- A bőrholmikon lévő legtöbb kelléket, a szíjak és zsinórok befűzésére szolgáló karikákat, valamint a cipő- és patentkapcsokat és szegecseket, amelyek a vastagabb bőrdarabokat fogják egybe, valamint a díszkapcsokat különböző szerszámokkal rögzítik a bőrhöz. A patentkapcsot például kapocsbeütő préssel ütik rá a bőrre.
Övkészítés
- Első munkának válassza egy egyszerű csatos öv elkészítését – I. ábra. Legjobb, ha növényi cserzésű tehénbőrrel dolgozik, mert az erős és hajlékony. Ügyeljen rá, hogy a bőrdarab hosszanti szálirányú legyen, mert akkor nem tágul nagyon.
- A szélességet a kiválasztott övcsat belső méretéhez igazítsa, tehát először a csatot szerezze be.
- Az öv szélessége és hossza meghatározza a szegecsek helyét és méretét – ezek figyelembevételével jelölje ki.
- A vágott széleket fesse be rostecsettel, és a lyukakba is nyomkodjon egy kis festéket; az ecset lehet egy pipaszurkáló is. Fesse be az öv színét úgy, hogy bedörzsöli a kiválasztott festékbe belemártott gyapjúdarabkával. Kenje be csontolajjal az öv külső oldalát; majd miután kézzel jó bedörzsölte, selyempapírral fényesítse ki.
- Az egyszerű övet díszítheti rovátkadísszel, amit hornyoló szerszámmal készíthet, a széleket pedig szélvágóval dolgozza el szépen.
