Cikk Megosztása
Fedezd fel az öröklési szerződés előnyeit! Tudj meg mindent a jogi lehetőségekről és biztonságokról.
Öröklési szerződés
Mindannyiunk életében eljön az a pillanat, amikor el kell gondolkodnunk, mi lesz a vagyonunk sorsa halálunk után. Az egyik lehetőség, hogy az öröklési rend szerinti törvényes öröklést választjuk. Mások úgy döntenek, hogy végrendeletet készítenek, azonban egy kevésbé elterjedt, de hatékony megoldás lehet az öröklési szerződés.
Mi az öröklési szerződés?
Az öröklési szerződés egy olyan megállapodás, amelyben az örökhagyó kötelezettséget vállal arra, hogy a szerződésben meghatározott feltételek teljesítése esetén vagyona, vagy annak egy része az öröklési szerződés másik félre, azaz az eltartóra száll át halála után. Ellentétben a végrendelettel, amely egyoldalú jognyilatkozat, az öröklési szerződés kétoldalú, visszterhes megállapodás.
A szerződés tartalmi elemei
Az öröklési szerződés egyik legfontosabb eleme az örökösnevezés, amely során az örökhagyó pontosan megjelöli, ki örököl majd utána. Az örökös hasonlóképpen kötelezettséget vállal az örökhagyó tartására, gondozására, vagy életjáradék nyújtására. Fontos, hogy a szerződés írásban készüljön, és két tanú jelenlétében vagy előttük elismert aláírással kell rendelkeznie ahhoz, hogy érvényes legyen.
Mi szükséges az érvényességhez?
Az öröklési szerződés érvényességéhez szigorú formai és tartalmi követelményeknek kell megfelelni. Alapvető követelmény az írásos forma és két tanú hitelesítése. A szerződés érvényességét kétségbe vonhatják, ha nem tartják be ezeket az előírásokat, vagy ha a juttatás és az öröklési szerződés körülményei vitathatók.
Biztosítékok az örökös számára
Az örökös biztosítékot kérhet arra az esetre, ha az örökhagyó időközben megpróbálja elidegeníteni vagy megterhelni a szerződés tárgyát képező vagyonrészt. Ilyen esetekben elidegenítési és terhelési tilalmat lehet feljegyeztetni az ingatlan-nyilvántartásba, megakadályozva, hogy az örökhagyó a vagyontárgyat másra átadja vagy megterhelje.
Mi történik az örökhagyó halála után?
Az öröklési szerződés jellegéből fakadóan bizonyos mértékű szerencsejáték-jelleggel bír, hiszen a tartás, gondozás időtartama előre nem látható. Előfordulhat, hogy a tartás költségei meghaladják az örökölt vagyon értékét, míg más esetben az örökhagyó korai halála miatt az öröklés aránytalanul kedvező lehet az örökös számára.
Öröklési jog
Az öröklési jog mindenkit érinthet élete során, hiszen előbb-utóbb mindenkiben felmerül a kérdés, hogy mi lesz a vagyonával halála után. Az öröklési jog szabályozza, hogy milyen módon kerülhet sor a vagyon átruházására az örökhagyóról az örökösre. Az alábbiakban bemutatjuk az öröklési jog alapvető szabályait és folyamatát.
Az öröklés jogi időpontja
Az öröklés jogi szempontból az örökhagyó halálának időpontjában következik be. Ez azt jelenti, hogy az örökös tulajdonjoga már az örökhagyó halálával megkezdődik, függetlenül attól, hogy mikor kerül sor a hagyatéki tárgyalásra vagy a közjegyzői hagyatékátadó végzés kiadására. A hagyatéki eljárás célja csupán az öröklés tanúsítása, nem pedig a tulajdonszerzés időpontjának meghatározása.
A törvényes öröklés rendje
Az öröklési jog alapvetően kétféle öröklési rendet különböztet meg: törvényes öröklést és végintézkedésen alapuló öröklést. Törvényes öröklés esetén az örökhagyó gyermekei örökölnek elsődlegesen, egyenlő arányban. Ha egy gyermek már korábban elhunyt, akkor annak leszármazói lépnek az elhunyt helyébe. Ha nincs leszármazó, az örökséget az örökhagyó szülei és házastársa osztják meg.
A végrendelet
A végintézkedésen alapuló öröklés esetében az örökhagyó végrendelete határozza meg az öröklés rendjét. A végrendeletben az örökhagyó szabadon rendelkezhet vagyonáról. A végrendelet érvényességéhez azonban szükséges, hogy két tanú aláírja azt, vagy saját kezűleg legyen írva és aláírva. Ügyvédi ellenjegyzés is javasolt, hogy a végrendelet bekerüljön a kamarai nyilvántartásba.
Kötelesrész
A végrendelet ellenére is figyelembe kell venni a kötelesrészre vonatkozó szabályokat. Ha egy törvényes örököst kizárnak a végrendeletből, akkor is jogosult lehet bizonyos részre az örökségből. A kötelesrész mértéke egyharmada annak, amit a törvényes örökös kapna végrendelet hiányában. Az örökhagyó tehát nem zárhatja ki teljesen a törvényes örökösöket az örökségből, kivéve, ha megfelelő okból kitagadja őket.
Öröklési szerződés
Az öröklési szerződés eltér a végrendelettől, mivel kétoldalú jognyilatkozat. Ebben az esetben az örökös ellenszolgáltatás fejében szerez jogot a hagyatékra. Ez gyakran olyan esetekben fordul elő, amikor az örökhagyó gondozást vagy egyéb szolgáltatást vár el az örököstől cserébe.
Az öröklési jog számos szempontot és szabályt foglal magában, amelyeket fontos ismerni és megfelelően alkalmazni, hogy elkerüljük a későbbi jogi problémákat és konfliktusokat.